Povinná opatření a doporučení

Znění iniciativy Za zdravé ČESKO 2020

Je nás hodně a máme důležité poslání ve společnosti

Obracíme se na Vás jménem pořadatelů sportovních akcí, které jsou zaměřeny na širokou aktivní veřejnost a celoročně se jich účastní více než 1.200.000 sportovců, sportovních nadšenců, a to průřezově věkovými kategoriemi včetně velkého počtu dětí. Primárním posláním nás pořadatelů je dlouhodobě přinášet lidem příležitost radovat se z pohybu na čerstvém vzduchu. A zároveň, což je za současných podmínek zejména důležité, je dlouhodobě motivovat k péči o své fyzické zdraví, kondici těla, výkonnosti a duševní pohody.

Dostali jsme se do složité situace

Vládní rozhodnutí tuto činnost – v době startu klíčové sezóny – naprosto zastavit, přivedlo mnoho z nás do velmi složité situace:

Ekonomické problémy se bude velká většina z nás snažit vyřešit vlastní obětavostí, akceptací skromnějších podmínek, a to možná i s pomocí vládních kompenzačních programů, ačkoli ty na spolkový život nemyslí. Ale to nejde vydržet dlouho. Hrozí v mnoha případech ukončení této činnosti.

Naše nečinnost způsobuje druhotný útlum ekonomických aktivit

Důsledkem zákazu pořádání venkovních sportovních akcí trpí celý dodavatelský řetězec na ně navázaných. Ať už jde o produkční společnosti, pořadatelský personál, měřící technologie, materiální zajištění zázemí a tras, sportovní oděvní průmysl, dopravci, audio-foto dodavatelé, výrobci cen a medailí, potravinářský průmysl, stanaři, zdravotníci, apod. V neposlední řadě jde i provozovatele ubytovacích a stravovacích zařízení.

Potřebujeme znát plány

Velmi oceňujeme, že Vláda ČR zveřejnila načasování postupného uvolňování bezpečnostních opatření. Jeho časová osa ale končí povolením akcí do 50 osob k 8.6. Věříme, že opomenutí venkovních sportovních akcí není záměrem. Pro plánování a komunikaci s účastníky akcí potřebujeme znát plány vlády na uvolnění venkovních sportovních akcí. Rozumíme tomu, že bude v závislosti na vývoji epidemiologické situace.

Potřebujeme obratem umožnit organizovat akce ve prospěch naší společnosti

Proto Vás žádáme, abyste nám umožnili pořádat venkovní závody, které mají naprosto jednoznačně pozitivní vliv na zdraví společnosti, jsou celoroční motivací pro pravidelný pohyb. Věnují se jim lidé, kteří jsou mimo rizikovou skupinu – jsou fit a konečně dokážeme ve venkovním prostředí, pomocí hygienických a organizačních kroků, efektivně regulovat sociální kontakt a přijmout účinná opatření k minimalizaci rizik šíření nákazy.

 Proč jsme přesvědčeni, že u našich projektů to je možné

ŽÁDÁME VÁS TEDY O POVOLENÍ ORGANIZACE SPORTOVNÍCH AKCÍ PRO AKTIVNÍ VEŘEJNOST A TO ZA DODRŽOVÁNÍ ZVÝŠENÝCH HYGIENICKÝCH PRAVIDEL, A TO NEJPOZDĚJI OD 15. 6. 2020.​

Zpět na úvodní stránku